Do stosowania wewnątrz

FARBY DO STOSOWANIA WEWNĄTRZ

Witamy w zakładce dotyczącej farb stosowanych wewnątrz.

Ciesz się pięknem kolorów w swoim domowym ognisku. Wykorzystaj wieloletnie doświadczenie dla siebie i swoich bliskich. Skorzystaj z najnowocześniejszych technologi w produkcji farb. Zdając sobie sprawę ze szczególnego problemu jakim jest bezpieczeństwo w szczególny sposób podchodzimy do tego ważnego problemu. Nasze farby dają ci pewną gwarancje spokojnej nocy bez zbędnych zapachów. Nasze atesty w pełni pełni rozwieją twoje obawy. Skorzystaj z tego co najlepsze i wstąp do ART MARK.

Firma ART-MARK w swoich oddziałach Żywiec, Świnna i Buczkowice oferuje szeroką gamę farb do wnętrz, wewnętrznych mas tynkarskich, farb do efektów ściennych, żeli i innych materiałów do nietuzinkowej dekoracji wnętrz, materiałów do wewnętrznej renowacji obiektów zabytkowych oraz materiałów pomocniczych.

W oddziałach ART-MARK można nabyć kolorowe:

 • Farby i tynki silikonowe
 • Farby i tynki silikatowe
 • Farby i tynki krzemianowe
 • Farby i tynki polikrzemianowe
 • Farby i tynki akrylowe
 • Farby i tynki mineralne
 • Farby emulsyjne
 • Farby suche
 • Stiuki
 • Trawertyn
 • Tynki mozaikowe - na poczekaniu dowolny melanż
 • Farby strukturalne - kolorowe
 • Masy do ręcznego formowania efektów - kolorowe
 • Żele i farby prześwitujące do efektów

Wybór farb wewnętrznych jest ogromny i do różnych zastosowań.

Ważnym aspektem działalności firmy ART-MARK jest zaawansowane doradztwo techniczne. Nasi konsultanci chętnie służą swoją wiedzą i doświadczeniem na każdym etapie współpracy - począwszy od fachowej pomocy w doborze odpowiednich materiałów, skończywszy na doradztwie w miejscu realizacji inwestycji. Regularnie organizujemy szkolenia i prezentacje, podczas których przekazujemy klientom niezbędne informacje dotyczące zastosowania, aplikacji i parametrów technicznych polecanych materiałów.

Więcej informacji można znaleźć na stronach producentów z którymi współpracujemy.

FARBY KABE TEKNOS DEKORAL PRIMAKOL DOMALUX DREWNOCHRON DULUX ŚNIEŻKA

W oddziałach ART-MARK pracujemy na nowoczesnych, komputerowych urządzeniach do produkcji kolorów.

FARBY KABE - każdy oddział posiada mieszalnię kolorów tej firmy.(farby i tynki - wszystkie rodzaje)
TEKNOS - mieszalnia kolorów farb, emalii, lakierów, lakierobejc, impregnatów do drewna i efektów do architektury
TEKNOS - mieszalnia farb i lakierów do stolarki oraz dla przemysłu drzewnego
DULUX - każdy oddział posiada mieszalnię kolorów tej firmy.(farby)

Najważniejsze jednak jest przygotowanie podłoża przed malowaniem farbami lub materiałami dekoracyjnymi.

Oto kilka porad:

PODŁOŻE WCZEŚNIEJ MALOWANE

Należy:

Sprawdzić przyczepność starej farby lub tynku
Sprawdzić porowatość (chłonność) starej farby lub tynku
Sprawdzić trwałość i jakość starej farby lub tynku

PRZYCZEPNOŚĆ: Jeśli farba złuszcza się – usunąć starą farbę w całości i zagruntować podłoże przed malowaniem. Sprawdzanie przyczepności: do podłoża przykleić mocno taśmę malarską na długości 15 – 20 cm, a następnie zdecydowanym ruchem oderwać ją. Podłoże jest przyczepne, jeśli na taśmie nie ma śladów oderwanej farby. Jeśli farba jest przyczepna – farby z połyskiem lub satynowe należy zmatowić przez przetarcie papierem ściernym 160 – 220 i zmyć wodą Jeśli kolor podłoża jest niejednolity – nałożyć farbę podkładową dla ujednolicenia odcienia tła. POROWATOŚĆ (CHŁONNOŚĆ): Powierzchnię przeznaczoną do malowania farbami należy przetrzeć gąbką zmoczoną w czystej wodzie: Jeśli woda wsiąka w podłoże – należy je zagruntować Jeśli woda spływa i nie wnika w podłoże – można malować TRWAŁOŚĆ I JAKOŚĆ Powierzchnię przeznaczoną do malowania farbami należy skontrolować przesuwając po niej dłonią: Jeśli powierzchnia jest pyląca – usunąć luźne cząstki farby zmywając wodą, pozostawić do wyschnięcia, następnie zagruntować w celu zespolenia podłoża Jeśli powierzchnia jest brudna – umyć przy pomocy rozcieńczonego detergentu i spłukać dokładnie, po czym pozostawić do wyschnięcia. Następnie sprawdzić, czy na powierzchni nie zostały ślady detergentu, przecierając powierzchnię czystą szmatką koloru innego niż podłoże. Jeśli szmatka zabarwia się na biało, oznacza to, że pozostały resztki detergentu i należy ponownie zmyć podłoże. Jeśli szmatka zabarwia się na kolor podłoża, oznacza to, że powłoka się ściera i należy ją usunąć całkowicie, a następnie podłoże zagruntować. Zabrudzenia nie dające się zmyć należy wstępnie zamalować farbą izolującą plamy.

PODŁOŻE NIEMALOWANE

Należy:

Określić typ podłoża
Określić stan podłoża

GIPS LUB POCHODNE (GŁADZIE, SZPACHLE)

Sprawdzić, czy podłoże jest dostatecznie suche. Wilgotność nie powinna przekraczać 5%. Od wykonania podłoża powinno minąć co najmniej 6 – 8 tygodni (w przypadku warstwy materiału zawierającego gips o grubości powyżej 5 mm). W gipsie mogą znajdować się dodatki np. opóźniające wiązanie. Powodują one nadmierną alkaliczność podłoża. Sezonowanie w czasie schnięcia na ogół wystarcza do zneutralizowania zasadowości przez wchłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Zasadowość podłoża można sprawdzić papierkiem lakmusowym, przykładając go do zwilżonej powierzchni. Sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi (w przypadku niedostatecznej wentylacji). Jeśli tak, zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. Nałożyć warstwę gruntu lub farby podkładowej rozcieńczonej wodą w stosunku 2 : 1 w celu zablokowania i ujednolicenia chłonności podłoża oraz w celu jego wzmocnienia

PŁYTY GIPSOWO – KARTONOWE

Sprawdzić jakość płyt (czy karton jest dobrze przyklejony). Jeśli nie, należy płyty zagruntować farbą gryntującą. Miejsca łączeń (spoiny) zagruntować ze względu na większą ich chłonność. Nałożyć warstwę farby podkładowej, aby ujednolicić chłonność podłoża i ułatwić nakładanie kolorowej farby nawierzchniowej. Sprawdzić, czy do mocowania płyt zastosowano nierdzewne wkręty. Jeśli nie, zabezpieczyć wkręty podkładem antykorozyjnym

TYNK WAPIENNY (ZAPRAWA ZE SPOIWEM HYDRAULICZNYM)

Upewnić się, czy zasadowe związki wapnia w tynku zostały dostatecznie zneutralizowane (minął odpowiedni okres sezonowania – co najmniej 28 dni).
UWAGA: niektóre farby odporne na alkalia np.AQUATEX można stosować po krótszym okresie sezonowania, bezpośrednio po wyschnięciu tynku Sprawdzić, w jakim stopniu powierzchnia jest pyląca (przez przetarcie dłonią). Całą powierzchnię pokryć jedną warstwą gruntu lub farby rozcieńczonej wodą 2 : 1 w celu zmniejszenia i ujednolicenia chłonności podłoża

CERAMIKA (CEGŁY LICÓWKI)

Ubytki uzupełnić zaprawą i pozostawić do wyschnięcia i karbonizacji (neutralizacji związków zasadowych) Całą powierzchnię pokryć gruntem w celu ujednolicenia chłonności podłoża

KAMIEŃ

Jeśli powłoka ma być gładka, uzupełnić ubytki i pęknięcia oraz zagruntować jak w przypadku ceramiki budowlanej

DREWNO Należy upewnić się, że drewno jest odpowiednio wysuszone. Powinno mieć wilgotność nie większą niż 20%. Wilgotność mierzy się aparatami wykorzystującymi zjawisko przewodnictwa elektrycznego. Sprawdzić, czy drewno nie jest zainfekowane szkodnikami lub grzybami – jeśli tak, należy zastosować odpowiednie preparaty owado- i grzybobójcze. Uszkodzenia i ubytki powierzchni wyrównać szpachlą w odpowiednim kolorze. Wyszlifować powierzchnię do pożądanego stopnia gładkości, a następnie odpylić. Jeśli drewno było malowane wcześniej, należy sprawdzić, czy stara warstwa farby (lakieru) nie łuszczy się. W przypadku zastosowania starej farby (lakieru) z połyskiem, przed nowym malowaniem zmatowić powierzchnię papierem ściernym.

METALE

Żelazne: oczyścić powierzchnię do stopnia wymaganego przez stosowaną do malowania farbę i odtłuścić. Stopnie czystości powierzchni określa norma PN - 8501. Kolorowe i ocynkowane: odtłuścić detergentem lub benzyną, usunąć mechanicznie ewentualne ślady patyny.